Prvý certifikovaný aktívny dom na svete

Projekt Centennial Park Residence vznikol na základe spolupráce a výmeny skúseností dánskych a kanadských odborníkov. Dom bol navrhnutý v Európe. Autori návrhu aj hlavný investor si od začiatku uvedomovali, že na to, aby sa takýto progresívny projekt na trhu ujal a bol konkurencieschopný, musel splniť dve podmienky – byť finančne prijateľný pre prípadných záujemcov a aj kvalitne zrealizovaný. Splniť oba predpoklady mu pomohli montované komponenty, pri ktorých je menší ekologický odpad ako pri klasickej murovanej výstavbe. Výhodou montovaných dielov bolo aj to, že sa dom najskôr skúšobne postavil vo výrobnom závode, kde sa na reálnej makete rôznymi simuláciami podarilo eliminovať tepelné úniky. Až po odskúšaní tesnosti vo výrobnej hale sa potom stavalo na reálnom pozemku. Namerané hodnoty hlavný investor Great Gulf poskytol ostatným partnerom, ktorí sa podieľali na realizácii. Kvalitu a efektivitu jednotlivých procesov uľahčil aj použitý BIM.

Ťahá sa za svetlom

Dom s pôdorysným tvarom do písmena C má obidve postranné krídla smerom do záhrady otvorené cez dve podlažia. Centrálny denný priestor v prízemí ale i schodisko sú doslova zaliate svetlom. Okná od podlahy po strop vytvárajú silnú väzbu medzi interiérom a vonkajším okolím a zároveň pridávajú interiéru na dojme priestrannosti. Okná majú trojsklá, čo zabezpečuje domu výborný tepelný komfort. Umiestnenie okien maximalizuje efekt pri krížovom vetraní ale aj komínový efekt. Prirodzené prúdenie vzduchu tak pomáha znižovať nároky na klimatizáciu. Okrem okenných otvorov na vertikálnych konštrukciách privádzajú svetlo a vzduch do domu aj strešné okná a ovládateľné svetlíky.

Smart

Centennial Park Residence je viac ako vyspelý aj v otázke inteligentného riadenia. Na obsluhu však nie je komplikovaný. Použili sa bezproblémové a spoľahlivé systémy, ktoré budú monitorovať a regulovať rôzne aspekty v dome. Dom je vybavený aj systémom Powerwall od spoločnosti Tesla. Ide o dobíjaciu lítiumiónovú batériu riadenú systémom, ktorý umožňuje lepšie hospodárenie s energiou a zníženie spotreby elektriny v špičke. Powerwall sa dá v prípade potreby použiť aj ako núdzový zdroj. Dom je vybavený wi-fi termostatmi, bezdrôtovým ovládaním svetla či senzormi upozorňujúcimi na úniky vody. Strešné okná sú plne programovateľné – vedia sa automaticky otvárať a zatvárať podľa potreby. Zdrojom tepla v dome je tepelné čerpadlo a trojzónová pec umiestnená v centrálnom priestore na prízemí.Aktívne domy ponúkajú zdravší a pohodlnejší život pre svojich užívateľov. Certifikát získavajú na základe interakcie medzi spotrebou energie, vnútorných klimatických podmienok a minimálneho dopadu na životné prostredie. Samozrejmosť je využívanie obnoviteľných zdrojov energií.

Najskôr skúšobne

Pre lepšie pochopenie ako aktívny dom funguje, bude prvý polrok Centennial Park Residence slúžiť pre potreby skúšobnej prevádzky. Technický manažér Veluxu v Kanade Russell Ibbotson sa sem presťahuje so svojou manželkou a troma deťmi. Russell vysvetľuje: „Dnes nie je až taký problém postaviť aktívny dom. Chcem ale odovzdať svoje reálne skúsenosti s jeho užívaním ďalej. Na mojej rodine chceme zdokumentovať, ako nás vnútorná klíma ovplyvňuje fyzicky aj psychicky.“Pre lepšie pochopenie ako aktívny dom funguje, bude prvý polrok Centennial Park Residence slúžiť pre potreby skúšobnej prevádzky. Technický manažér Veluxu v Kanade Russell Ibbotson sa sem presťahuje so svojou manželkou a troma deťmi. Russell vysvetľuje: „Dnes nie je až taký problém postaviť aktívny dom. Chcem ale odovzdať svoje reálne skúsenosti s jeho užívaním ďalej. Na mojej rodine chceme zdokumentovať, ako nás vnútorná klíma ovplyvňuje fyzicky aj psychicky.

O svojich skúsenostiach bude rozprávať na svojom blogu. Russelov príbeh bude zahŕňať aj celý rad vedeckých experimentov – pomocou snímačov sa budú dokumentovať hodnoty CO2, teplota v interiéri, či dĺžka denného svetla v rôznych obdobiach roka. Výsledky potom môžu pomôcť expertom pri vylepšovaní nasledujúcich projektov.

Russelova manželka Bethany je biologička. Počas polročného užívania domu sa chce zamerať na pozorovanie svojich troch detí, ako život v Centenial Park Residence ovplyvňuje ich schopnosť hrať sa, učiť sa, oddychovať. Pohľad na svet prostredníctvom detí môže poskytnúť do budúcnosti neoceniteľné informácie pre stavebných inžinierov či architektov.

Rok realizácie: 2016

Lokalita: Kanada

Adresa: Toronto, Active House Centennial Park Residence

Architekt: superkül

zdroj: Prvý aktívny dom Active House Centennial Park (velux.sk); 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *